Foto: Daniel Iskandar

Märstabo misshandlade butikspersonal – Döms till villkorlig dom

En märstabo döms för misshandel och stöld efter att han misshandlat en anställd på COOP i Märsta i samband med att han konfronterats med stulna varor.

I början av juni 2022 befarades en man ha stulit varor på COOP i Märsta. Mannen konfronterades av en butiksanställd som försökte transportera in honom i ett kontrollrum. Mannen vägrar och svarar med att knuffa, spraka samt använda armbågarna. Butiksanställde släpas ner i golvet innan man lyckas övermanna honom i väntan på polis. Nu har fallet avgjorts i Stockholms tingsrätt. På videofilmer kunde man se händelseförloppet som dessutom styrktes av vittnen och kollegor. Den åtalade mannen hävdade självförsvar, rätten anser dock att butiksanställde hade fog för sitt agerande då man misstänkte en betydande stöld till ett värde över 1000 kronor. Mannen döms nu till villkorlig dom för misshandel och stöld. Han ska även utge skadestånd till den butiksanställde med 5000 kronor.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.