Foto: Daniel Iskander

Märstabo lurade bilägare

En märstabo döms för grovt bedrägeri sedan han lurat 18 målsäganden att sälja sina bilar via honom men betalade inte ut ersättningen till dem.

Märstabon som är i 20-årsåldern agerade som representant i ett bilförmedlingsföretag i Stockholm våren 2017. Under perioden åtog han och en kumpan sig säljuppdrag gällande 18 fordon. Men när dessa såldes så fick ägaran inga pengar. Mannen döms nu för grovt bedrägeri till tre månaders fängelse, han ska också betala skadestånd till målsägandena på bilens värde, flera av bilarna hade märstabon sålt till Tyskland. Till sitt försvar uppgav märstabon att han tvingats agera målvakt för att betala tillbaka en narkotikaskuld.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening