Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Märstabo i Traderabluff

En man från Märsta har dömts till villkorlig dom sedan han lurat fyra personer i tradera-bluff.

Två män, varav en från Märsta, lade ut annonser på Tradera gällande TV, Iphone, laptop och ett grafikkort. Men efter vunna bud fick köparna inga produkter. Totalt rör det sig om drygt 35 000 kronor som märstabon och dennes kumpan tillskansat sig. De båda döms nu att betala tillbaka beloppen till Tradera samt skadestånd. Märstabon döms till villkorlig dom och dagsböter på 2500 kronor.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.