En man från Märsta har dömts till villkorlig dom sedan han lurat fyra personer i tradera-bluff.
Två män, varav en från Märsta, lade ut annonser på Tradera gällande TV, Iphone, laptop och ett grafikkort. Men efter vunna bud fick köparna inga produkter. Totalt rör det sig om drygt 35 000 kronor som märstabon och dennes kumpan tillskansat sig. De båda döms nu att betala tillbaka beloppen till Tradera samt skadestånd. Märstabon döms till villkorlig dom och dagsböter på 2500 kronor.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.