En man från Märsta i 20-årsåldern döms till villkorlig dom och dagsböter sedan han hotat döda poliser.
Mannen omhändertogs av poliser i Märsta i maj. I samband med omhändertagandet och transporten till polisstationen hotade mannen att han skulle döda poliserna, sammanlagt tre poliser. Han döms även för ringa narkotikabrott sedan han använt cannabis vilket föranledde gripandet samt våldsamt motstånd då han krängde med kroppen i samband med gripandet.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.