Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Märstabo hotade döda poliser

En man från Märsta i 20-årsåldern döms till villkorlig dom och dagsböter sedan han hotat döda poliser.

Mannen omhändertogs av poliser i Märsta i maj. I samband med omhändertagandet och transporten till polisstationen hotade mannen att han skulle döda poliserna, sammanlagt tre poliser. Han döms även för ringa narkotikabrott sedan han använt cannabis vilket föranledde gripandet samt våldsamt motstånd då han krängde med kroppen i samband med gripandet.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.