Märstabo häktas för skjutning i Valsta

En man i 25-årsåldern häktas för skjutningen i Valsta förra veckan.

Sent på kvällen 11:e februari sköts en man i Valsta. Nu har en man i 25-årsåldern folkbokförd i Märsta häktats för brottet. Mannen anhålls i sin frånvaro fyra dagar efter skjutningen och greps dagen därpå. Han anhölls i söndags och under onsdagen skedde häktningsförhandlingen där Attunda tingsrätt fattade beslut om att häkta 25-åringen på sannolika skäl misstänkt för mordförsök.

Mannen misstänks även för grovt vapenbrott och häktas mot sitt nekande. Åtal ska väckas hos tingsrätten senast 4:e mars.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.