OBS! Arkivbild och inte det vapen som mannen förvaradeFoto: Polisens förundersökning

Märstabo hade handgranat och automatkarbiner i sitt garage

En märstabo i 30-årsåldern förvarade en handgranat och flera automatkarbiner i sitt garage i centrala Märsta.

Det var i slutet av oktober som polisen slog till mot märstabon som är i 30-årsåldern. I hans garage hittade polisen en pistol, en handgranat och två automatkarbiner. Mannen uppgav i rätten att han behövde vapnen för att försvara sig då det ska ha varit några personer som var ute efter honom. Han hade även haft ”hembesök”. Dock så hävdade mannen i rätten att vapnen inte var hans, enbart pistolen. Han döms nu till fem års fängelse för grovt vapenbrott. I samband med tillslaget i oktober tvingades en skola i Märsta till inrymning då garaget låg några hundra meter från skolan.

Läs mer här

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.