Friends arena

Märstabo frikänns för huliganupplopp

En märstabo i 25-årsåldern frikänns från misstankarna om våldsamt upplopp och brott mot ordningslagen i samband med ett derby förra året.

Mannen hade enligt en dom åtalats för våldsamt upplopp och brott mot ordningslagen i samband med ett derby förra året. Han var en av flera personer som polis och åklagare ansåg att de hade identifierat från kamerorna på Friends arena.

Enligt domen går det inte att slå fast att det är märstabon som är på kamerorna. Märstabon själv uppgav i rätten att han försökte ta en annan väg för att undvika folksamling men blev stoppad av polis. Han säger att den person som anses vara han på filmen är någon annan. Åklagaren ansåg att märstabon hade varit en av flera som tog sig in på område på Friends där man inte får vara. Några av de åtalade döms dock.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening