Märstabo försökte sälja alkohol via Instagram

En man från Märsta döms till villkorlig dom och dagsböter sedan han sålt alkohol via Instagram.

Mannen som är i 20-årsåldern startade ett instagramkonto för att sälja alkohol runt om i Stockholm. I sin källare förvarade mannen alkoholen och han kom i kontakt med köpare genom att de sökte på ordet vodka på Instagram. I samband med husrannsakan fann polisen 22 flaskor vodka. Han döms nu till villkorlig dom och dagsböter på totalt 2000 kronor.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.