Mannen hade en skarpladdat pistol och sju kulor i magasinet samt en ljuddämpare.Foto: PolisenPepparsprayenFoto: PolisenKnivenFoto: Polisen
Märstabo får fängelse – Åkte runt med pistol och kniv mitt på dagen
En märstabo döms till fängelse efter att ha förvarat skarpladdat vapen, kniv och pepparspray i sin bil då han stoppades vid Eurostop förra året.
Märstabon som är i 60-årsåldern stoppades vid Eurostop mitt på ljusa dagen i slutet av mars förra året då vittnen sett han köra vingligt. I samband med kontrollen ansåg poliserna att han visade tydliga tecken på narkotikapåverkan. Vidare hittade man en flaska pepparspray i bilen och en kniv i jackfickan. I väskan som genomsöktes på polisstationen i Sollentuna hittade polisen ett skarpladdat vapen och en ljuddämpare.
I förhör har mannen sagt att han skaffade pistolen för att skydda sig själv mot en person som ”tvingar sig in hos folk och bosätter sig där”. Mannen ville inte berätta vem som gav honom pistolen: – Då får jag ännu större problem, sa han i förhöret.
Eftersom märstabon erkänner innehavet av vapnen så döms han för Grovt vapenbrott, ringa vapenbrott och brott mot knivlagen till ett års fängelse. Domen meddelades i slutet av februari.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.