Stockholms Tingsrätt meddelade domen förra veckan.Foto: Daniel Iskandar
Märstabo ertappades med kokain i kalsongerna
En man från Märsta döms till fängelse i ett år sedan han etappats på söder i Stockholm med kokain i kalsongerna som han avsåg sälja vidare.
En man från Märsta har dömts för narkotikabrott. Åklagaren yrkade att mannen haft 24,9 gram kokain olovligen i syfte att överlåta det den 3 november 2023 på Ringvägen, Stockholm, Stockholms stad. Mannen har bestritt ansvar för brottet och hävdat att han saknade uppsåt till att det var narkotika han innehaft.
Tingsrätten bedömer att han haft den aktuella narkotikan i sina kalsonger och att det är bevisat att han uppsåtligen innehaft narkotikan. Rätten avfärdade hans påstående att han inte visste om substansen. Rätten har funnit bevis för överlåtelsesyfte i hur narkotikan var förpackad och i meddelanden på mannens telefon som tyder på narkotikaförsäljning. Trots nekande av överlåtelsesyfte och påståenden om telefonens tidigare användare, anser tingsrätten att hans påståenden är osannolika och styrker att narkotikan var avsedd för överlåtelse.
Mannen förekommer sedan tidigare i belastningsregistret genom två trafikförseelser. Han döms nu till ett års fängelse med hänsyn till narkotikabrottets allvar och straffvärdet. Övriga påföljder anses uteslutna på grund av brottets art och straffvärde.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.