Foto: Jamshid Jamshidi

Märstabo döms till fängelse för sexuellt övergrepp

En märstabo i 30-årsåldern döms för sexuellt övergrepp mot en pojke i sexårsåldern.

Mannen begick övergreppen mot pojken i samband med att han var barnvakt vid en ort i västra Sverige 2019. Enligt domen ska mannen ha lagt sin penis mot pojkens kropp upprepade gånger och tvingat pojken att pussa på den. Mannen har också pussat på pojkens kropp. I samband med att mannen torkade pojken efter toalett besök så tryckte han in fingret i pojkens rumpa. Mannen ska också ha sugit på pojkens penis.

Mannen nekar till brott och säger att pojken dragit ner kläderna, han menar att pojken upprepade gånger, han erkände en del av händelse förloppet. Men nekar till det mesta. Mannen döms till fängelse i fyra månader, innan rättegången genomfick han en så kallad paragraf 7-undersökning för att reda ut huruvida han lider av en allvarlig psykisk störning, någon sådan föreligger dock inte. Mannen ska även betala kränkningsersättning till pojken på 20 000 kronor.

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening