Obs! Genrebild

Märstabo döms till fängelse för inblandning i mord

I februari i år sköts en man ihjäl i Södertälje. En man från Märsta döms för att undanröjt bevisningen till 2,6 års fängelse.

Märstabon som sedan tidigare förekommer i belastningsregistret för grov kriminalitet döms till 2,6 års fängelse i Södertälje tingsrätt. Detta för att han efter ett mord undanröjt bevisning och tagit hand om mordvapnet. Mannen ska enligt domen ha gömt mordvapnet i ett dike och använt klor för att ta bort spår i flyktbilen och därefter tänt eld på bilen. Ett vapen hittades en bit bort från bilen, polis bytte ut vapnet mot en replika och inrättade span på platsen.

Efter en dag kommer märstabon och ytterligare en person till platsen och hämtar upp replikan. I samband med det så grips de båda och kopplas ihop till fallet. Gärningspersonen för mordet är forfarande på fri fot. Märstabon döms för grovt skyddande av brottsling. Märstabon hävdade att han skulle leverera bensin till den aktuella platsen samt ett par dagar efteråt skulle han plocka upp ett vapen där. För att utföra tjänsterna skulle skulder avskrivas.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.