19-åringen riktade denna "pistol" mot poliserna. Foto: Polisens Förundersökningsmaterial

Märstabo döms för hot mot polis

En märstabo har dömts för att ha hotat polis med en soft airgun i somras. Det ledde sedan till att polisen avlossade ett varningsskott.

I samband med att polis skulle utreda en misshandel i somras gick den som utsattes för misshandeln till attack mot polispatrullen. Den 19-årige märstabon drog fram ett pistolliknande föremål som visade sig vara en soft airgun och riktade det mot polisen. Först när polisen sköt varningsskott slängde 19-åringen föremålet ifrån sig och gav upp. Polisen hittade sedan även ett knogjärn i 19-åringens bil. Domen meddelades vid Attunda tingsrätt 8:e mars och 19-åringden döms för Hot mot tjänsteman och Britt mot lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål till villkorlog dom med samhällstjänst 50 timmar samt 5000 kronor i skadestånd till polisen. Till sitt försvar har 19-åringen sagt att han inte såg att det var poliser och att han ville hämnas på de personer som attackerade honom. Händelsen utspelade sig på Sätuna.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.