En man i 35-årsåldern från Märsta döms för våldtäkt mot barn. Enligt domen ska han ha utfört handlingar mot en flicka i 10-årsåldern som är att jämställa med våldtäkt.
Mannen och flickan var bekanta men i samband med att flickan rymde till Stockholm uppdagades att hon utnyttjats sexuellt av mannen. Mannen utförde handlingar som är att jämställa med våldtäkt. Flickan var mellan 8-111 år när hon utsattes för sexuella handlingarna. Mannen ska bland annat ha visat sin penis och tvingat flickan att ta på den. Nu döms han till fängelse i två och ett halvt år. Han ska även betala skadestånd på 150 000 kronor till flickan. Mannen förnekar brott och säger att han inte minns handlingarna på grund av att han råkade ut för en trafikolycka 2020.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"