Foto: Jamshid Jamshidi

Märstabo döms för oaktsam våldtäkt

En man 20-årsåldern från Märsta har av Stockholms tingsrätt dömts för oaktsam våldtäkt.

Det var efter en utekväll i Stockholm förra sommaren som märstabon och målsäganden hamnade på en efterfest, där ska märstabon ha tvingat henne till sexuellt umgänge utan att hon gick med på det. Kvinnan sa inte nej men rätten anser att hon heller inte sa ja, det anses vara en oaktsam våldtäkt när kvinnan är i en situation där hon inte förmår säga nej. Det anses heller inte att hon har deltagit frivilligt i det sexuella umgänget med märstabon. Han döms nu till fängelse i sex månader för oaktsam våldtäkt. Rätten menar på att märstabon borde ha vetat att kvinnan inte ville delta i sexuellt umgänge med honom. Han ska även betala 60 000 kronor i kränkningsersättning till kvinnan.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening