Tramadol är ett narkotikaklassat läkemedelFoto: Tullverket
Märstabo döms för grovt narkotikabrott-Hade över 36 000 tramadoltabletter
En man från Märsta döms till fängelse i två år och två månader efter innehav av på över 31 000 tramadoltabletter.
Mannen som är i 20-årsåldern döms för innehav av över 31 000 tramadoltabletter som polis hittade i ett tillslag i både hans lägenhet och i en bil kopplad till en av nätverket som märstabon var en del av. Tre personer döms för grovt narkotikabrott, åklagare kunde även koppla märstabon till 1,6 kilo cannabis som hittades i en bil utanför dennes bostad. Märstabon döms till fängelse i 2,2 år, de två andra döms till 2,6 år respektive 3,4 år. Åklagaren hade yrkat på utvisning för bland annat märstabon men rätten avslog det.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.