Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Märstabo döms för förtalsbrott

En man från Märsta döms för förtal sedan han skickat mail till sitt ex arbetsgivare om att hon skulle sakna arbetstillstånd.

Förtalsbrott är ovanliga i Sverige och att någon fälls för dom är nästan ännu ovanligare. Men nu döms en man från Märsta för brott och får betala dagsböter på totalt 7800 kronor. Mannen hade skickat mail till sin ex-frus arbetsgivare om att hon skulle sakna arbetstillstånd för att arbeta i Sverige. Vilket inte stämde. Kvinnan kunde inte jobba under tiden då hennes arbetsgivare uppmanade henne att skicka in arbetstillstånd.

Mannen nekar till brott och sa att nån av hans familjemedlemmar som hade tillgång till hans icloud-konto har skickat mailen till ex-fruns arbetsgivare. Mannen döms för att han pekat ut henne som brottslig eller klandervärd och hon riskerade att förlora jobbet på grund av hans mail. Dessutom konstaterar rätten att mannen inte har en juridisk skyldighet att kontakta ex-fruns arbetsgivare eftersom det är arbetsgivarens ansvar att kontrollera att anställda har rätt att arbeta i Sverige. Utöver dagsböter får kvinnan även ett skadestånd av mannen på 5000 kronor, hon hade begärt 20 000, men 5000 anses skäligt enligt rätten.

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening