Foto: Genrebild/IKEA

Märstabo döms för bedrägeri på IKEA

En märstabo döms för bedrägeri efter att ha scannat in fel streckkod på IKEA.

Det var i höstas som märstabon var på IKEA i Barkarby för att handla, i självscanningen så hade hon med sig en bäddmadrass. Men istället för att scanna koden för madrassen scannade hon koden för ett armstöd. Bädmadrassen kostade 3200 kronor och armstödet 200 kronor. Kvinnan nekar till brott men IKEAS kassaledare kunde genom en kontroll konstatera att kvinnan plockat bort streckkod från ett armstöd, den fanns således inte bland artiklarna som hon handlade. Man fann i ”tag-själv-lagret” att det saknades streckkod på ett armstöd.

Enligt kassaledaren såg det ut som att kvinnan försökte ”scanna sin hand” och han beordrade också ett stickprov av den anledningen. Den aktuella streckkoden hittades sen i fickan hos kvinnan efter en visitering. Rätten anser att kvinnan underlåtit sig att scanna in streckkoden för madrassen och istället scannat in armstödets streckkod. Påföljden bestäms till skyddstillsyn, kvinnan har också flera domar gällande snatteri och försök till stöld.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.