En man från Märsta i 40-årsåldern döms för att ha lämnat en hund i en bil under cirka 10-15 minuter.
Händelsen inträffade en varm sommardag för snart fyra år sedan. Det var cirka 23 grader i luften, temperaturen kan då bli mycket hög i en bil. Mannen uppgav att han lämnade hunden i bilen 6-7 minuter men satte sig på en parkbänk bredvid. Samtliga rutor och takfönster var nervevad enligt mannen. Två vittnen uppmärksammade hunden och att den agerade som att vara stressad. När mannen kom tillbaka till bilen var kvinnorna där och uppträdde enligt honom aggressivt. Polis tillkallades och mannen identifierades. Dock rättegången dröjt i närmare fyra år. Mannen döms för djurplågeri till totalt 4800 kronor i böter.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.