Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Märstabo döms för alkoholförsäljning till minderårig

En man från Märsta döms till villkorlig dom sedan han sålt öl till en 15-åring.

Det var i våras som mannen som är i 45-årsåldern ertappades med att sälja alkohol till en 15-årig pojke. Leveransen skedde direkt till pojken som satt i sin EPA-traktor. Enligt domen från Attunda tingsrätt rör det sig om 24 starköl. Mannen erkänner brott och utredningen har visat att han fick betalt via swish. Mannen uppgav också att han visse om att köparen var minderårig. Han döms nu till villkorlog dom och dagsböter på 10 800 kronor.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.