Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Märstabo döms för alkoholförsäljning till minderårig

En man från Märsta döms till villkorlig dom sedan han sålt öl till en 15-åring.

Det var i våras som mannen som är i 45-årsåldern ertappades med att sälja alkohol till en 15-årig pojke. Leveransen skedde direkt till pojken som satt i sin EPA-traktor. Enligt domen från Attunda tingsrätt rör det sig om 24 starköl. Mannen erkänner brott och utredningen har visat att han fick betalt via swish. Mannen uppgav också att han visse om att köparen var minderårig. Han döms nu till villkorlog dom och dagsböter på 10 800 kronor.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.