Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Märstabo döms för alkoholförsäljning till minderårig

En man från Märsta döms till villkorlig dom sedan han sålt öl till en 15-åring.

Det var i våras som mannen som är i 45-årsåldern ertappades med att sälja alkohol till en 15-årig pojke. Leveransen skedde direkt till pojken som satt i sin EPA-traktor. Enligt domen från Attunda tingsrätt rör det sig om 24 starköl. Mannen erkänner brott och utredningen har visat att han fick betalt via swish. Mannen uppgav också att han visse om att köparen var minderårig. Han döms nu till villkorlog dom och dagsböter på 10 800 kronor.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening