Foto: Pressbild

Märstabo dömd för bidragsbrott återvände till landet

En man i 60-årsåldern som dömts i assistanshärva har nyligen återvänt till Sverige och hans straff för grovt bidragsbrott har verkställts.

Mannen dömdes i en omfattande assistanshärva i april i år. Han har dock inte kunnat verkställa sin fängelsedom på tre års fängelse. Han efterlystes i april och först nu har han anträffats. Mannen kommer nu att föras till anstalten Östragård där han ska avtjäna straffet för grovt bidragsbrott och bedrägeri.

Läs mer här: Familj döms för bidragsbrott

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.