Tidigare eleven på Arlandagymnasiet Nasrin Mohamud är en av 27 ungdomar som utsetts till ambassadörer av Svenska FN-förbundet: - Det känns pirrigt och coolt, att man får det ansvaret och det förtroendet, säger hon till tidningen Folkbladet.
Nasrin Mohamud gick ut Arlandagymnasiet i somras och har startat en ny utbildning vid Linköpings Universitet. Hon gick den gångna helgen en kurs som Svenska FN-förbundet arrangerade för 27 ungdomar som utsetts till ambassadörer. Enligt tidningen Folkbladet i Norrköping har hon ett stort intresse för jämställdhet och flickors rättigheter. Det engagemanget kommer hon att ta med sig i uppdraget som ambassadör.
FN har utsett ungdomsambassadörer för femte gången och denna gång är ämnena för dem Agenda 2030 med de globala målen för hållbar utveckling samt FN-förbundets projekt Flicka och Skolmat. Hon har redan engagerat sig i Flicka-projektet genom Arlandagymnasiet: – Man tar det som en självklarhet själv, att gå i skola, och att inte bli bortgift och inte bli könsstympad, säger Nasrin Mohamoud till tidningen.
Bland de planer Nasrin har är att nå ut till nyanlända flickor, kanske skapa en mötesplats för dem och svenska flickor. Hon känner redan till två andra ambassadörer som är ifrån Linköping och de kommer att slå sina engagerade sinnen ihop. Först ut är det ett deltagande på en fest för fred bland annat, likaså ett knytkalas som Motala-Mjölby FN-förening arrangerar.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.