Foto: Christian Eggert

Märstabo avskrivs från misstankar om mord

En av tre märstabor som var misstänkt för medhjälp till mordet i Bromma i höstas avskrivs från misstankarna och är försatt på fri fot.

Flera märstabor greps misstänkta för inblandning i mordet i Bromma i höstas då en ökänd gängledare ska ha skjutits ihjäl i en sk driveby. En av de misstänkta avskrevs från misstankarna tidigare i veckan, kvartsår gör dock två personer misstänkta för medhjälp till mord. En person folkbokförd i Sollentuna som är känd av polisen sedan tidigare är misstänkt för att ha skjutit gängledaren.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening