Hassan Zubier från Märsta höggs i Åbo Foto: Privat/Facebook

Märstabo attackerad i Åbo

Märstabon Hassan Zubier attackerades i Åbo under eftermiddagen rapporterar Expressen.

Tidningen Expressen rapporterar på fredag kväll att märstabon Hassan Zubier attackerats i Åbo. Han höggs i samband med att han skulle rädda en kvinna. Kvinnans liv gick dock inte att rädda.
– Kvinnan dog i mina armar. Jag har fyra knivhugg i kroppen, det är inte säkert att läkarna kan rädda min arm, säger Hassan som ligger allvarligt skadad på sjukhus till Expressen

Hassan och hans flickvän var i Åbo tillsammans och de skulle ta båten till Sverige just före attacken i Åbo:
– Vi går på torget och hör plötsligt skrik. Jag vänder mig om. Jag ser en kille som hugger med kniv i en kvinna som ligger på marken, berättar Hassan för tidningen.

Hassan har ådragit sig allvarliga skador i sin arm och det finns risk att läkarna inte lyckas rädda den. Han ska på magnetröntgen därefter fattar läkarna beslut om åtgärd.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.