De misstänkta hoppar över kassanFoto: Polisens förundersökningsmaterial
De misstänkta hoppar över kassanFoto: Polisens förundersökningsmaterial
McDonaldspersonal misshandlas på kontoret i samband med att han skulle trycka på överfallslarmetFoto: Polisens förundersökningsmaterial

Märstabo åtalas för misshandel på McDonalds

En märstabo åtalas för attacken på McDonalds i Stora Wäsby: - Vadå tio minuter, skrek gärningsmännen innan de hoppade över disken.

Två män var arga för att de fick vänta för länge på sin mat på McDonalds Stora Wäsby. Då gick de till attack mot personal och inredning, en anställd fick motta slag i huvudet. När männen inte fick sin mat i tid gick de till attack tror personal, det var inte frågan om något rån har det framkommit i Polisens förundersökningsmaterial. En av de misstänkta greps kort efteråt och häktades, han svar i samband med förhör var ”inga kommentarer”. Under tisdagen väcktes åtalet vid Attunda tingsrätt för misshandel och olaga hot samt narkotikabrott.

Vid samma rättegång kommer även en misshandel från i augusti att hanteras, den 19-årige märstabon ska ha misshandlat en krögare i kommunen. Krögaren skallades och mottog slag och sparkar.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.