De misstänkta hoppar över kassanFoto: Polisens förundersökningsmaterial
De misstänkta hoppar över kassanFoto: Polisens förundersökningsmaterial
McDonaldspersonal misshandlas på kontoret i samband med att han skulle trycka på överfallslarmetFoto: Polisens förundersökningsmaterial

Märstabo åtalas för misshandel på McDonalds

En märstabo åtalas för attacken på McDonalds i Stora Wäsby: - Vadå tio minuter, skrek gärningsmännen innan de hoppade över disken.

Två män var arga för att de fick vänta för länge på sin mat på McDonalds Stora Wäsby. Då gick de till attack mot personal och inredning, en anställd fick motta slag i huvudet. När männen inte fick sin mat i tid gick de till attack tror personal, det var inte frågan om något rån har det framkommit i Polisens förundersökningsmaterial. En av de misstänkta greps kort efteråt och häktades, han svar i samband med förhör var ”inga kommentarer”. Under tisdagen väcktes åtalet vid Attunda tingsrätt för misshandel och olaga hot samt narkotikabrott.

Vid samma rättegång kommer även en misshandel från i augusti att hanteras, den 19-årige märstabon ska ha misshandlat en krögare i kommunen. Krögaren skallades och mottog slag och sparkar.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)