Märstabo åtalas för våldtäkt mot barn via Snapchat
En märstabo har åtalats för våldtäkt mot barn sedan han instruerat henne att utföra handlingar via Snapchat
Mannen som är 38 år gammal skickade bilder till en flicka som var tio år pr frågade om hennes sexualitet samt att han skrivit att han onanerar och samtidigt skickat bilder och filmer på när han gör det. Mannen skrev också till flickan om att han vill ha samlag med henne. Han uppmanade också flickan att skicka nakenbilder till honom vilket hon gjorde.
I samband med chatten med flickan uppmanade han henne att föra in föremål i sin vagina vilket hon gjorde, en gärning som är att jämföra med samlag enligt kammaråklagare Urszula Grabowskas åtalsyrkande. Vidare bad mannen flickan att föra in en penna i slidan samt att slicka på sina bröst vilket hon också utförde. Mannen ska ha uppmanat flickan att föra in ett antal föremål i sin slida, tandborstar, bananer, grönsaker. Det inträffade under sommaren och hösten 2021.
Han åtalas nu för flera fall av våldtäkt mot barn, sexuellt ofredande och utnyttjande av barn för sexuell posering. I andra hand yrkar åklagaren på försök till våldtäkt mot barn alternativt sexuellt övergrepp mot barn. Totalt är det över 20 åtalspunkter mot mannen.
Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har lämnat in både en fråga till kommunfullmäktige och ett initiativärende till utbildningsnämnden om möjligheten att använda statliga bidrag för att införa eller utveckla tvålärarsystem i grundskolan.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.