En man från Märsta misstänks för att ha attackerat en kvinna med kniv i Väsby i söndags.
I söndags kallades polis till Väsby sedan en man attackerat en kvinna med en kniv. – Det är en man som har attackerat en kvinna och försökt knivskära henne. Kvinnan klarade sig utan allvarligare skador och mannen flydde platsen, sa Helena Boström Thomas, presstalesperson på polisen region Stockholm, till Aftonbladet i samband med händelsen,
Efter en stor sökinsats med bland annat helikopter kunde mannen gripas en bit från brottsplatsen vid 11-tiden på söndagen. Mannen och kvinnan är sedan tidigare bekanta med varandra. Nu har han häktats för försök till mord, misshandel och olaga hot. Mannen är i 20-årsåldern och folkbokförd i Märsta.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.