Det påstådda brottet skulle ha skett i en ort inom Norrtälje kommunFoto: Google Maps

Märstabo anmäldes för våldtäkt på tonårsflicka – utredningen läggs ner

En märstabo greps och anhölls i somras misstänkt för att ha våldtagit en 16-årig flicka. Nu väljer åklagaren att lägga ner förundersökningen. – Det är på grund av bevisproblem, säger kammaråklagare Anna Bengtsson.

Ärendet där en märstabo, i 25-årsåldern, misstänks ha våldtagit en 16-årig flicka läggs ner. Åklagaren skriver i beslutet det ”inte går att bevisa att målsägande befunnit sig i en särskilt utsatt situation”. Åklagaren uppger också att det inte går att bevisa den misstänktes uppsåt.

Flickan slog larm till polis morgonen den 27 augusti i år och berättade att hon blivit våldtagen på en adress i Norrtälje kommun. Märstabon greps, och anhölls senare, misstänkt på sannolika skäl, den starkare misstankegraden, för övergreppet. Polisen inledde snabbt en stor insats, och en teknisk undersökning genomfördes i den bostad som flickan uppgav var brottsplatsen.
– Ärendet är nedlagt på grund av bevisproblem, säger kammaråklagare Anna Bengtsson vid Norrorts åklagarkammare.

  • märsta.nu har sökt målsägandebiträdet för en kommentar.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening