Diana Ståhl, Wilhelm Trogen och Johanna DermerFoto: Insändarbild

Märstaatleter på OCR-EM

Tre märstaatleter har varit med på EM i OCR och det blev även två medaljer.

Johanna Derer, Wilhelm Trogen och Diana Ståhl har varit på EM i OCR i Ungern. OCR innebär alltså hinderbana. Trion har varit med på EM redan förra året där det blev medaljer. Medaljer blev det även i år igen, Johanna Dermer plockade hem två bronsmedaljer. Trogen och Ståhl nådde fina placeringar men tyvärr inte pallplats.
– Jag har varit aktiv stora delar av mitt liv men har inte idrottat på en högre nivå tidigare. Började med OCR 2015 och fastnade för det direkt. Det roligaste är att det är så varierat. Du ska både springa, klättra, krypa, hoppa och ibland bada. Du tränar hela kroppen samtidigt som du får känna dig som ett barn på nytt. Mitt mål är att fortsätta hålla mig på toppen inom min åldersgrupp så länge som möjligt, samtidigt som jag också vill vara med och utveckla samt bygga upp sporten i Sverige, säger Johanna Dermer.

Diana Ståhl tävlat i OCR så sent som 2021. Hon är ny i sporten och hoppas att hennes prestationer ligger framför henne. 2022 var hon på EM.
– Jag tror att jag har min bakgrund som hästtjej att tacka för min grundstryka så nu ska jag försöka bli en bättre löpare och till nästa mästerskap och ser fram emot träningsmöjligheterna som Sigtunas nya hinderbana innebär, berättar Diana Ståhl.

Wilhelm Trogen är ung, han var först inne på parkour men gick sen över till OCR.
– Efter detta EM där jag kände att jag har kapacitet att slåss om pallplats så är det mitt nästa mål, att få ta pallplats på ett mästerskap. Det som jag tycker är det roligaste med OCR är att se vad man själv klarar utav av och hur man utvecklas. Gemenskapen, oavsett klubb så är mentaliteten att vi hjälps åt och oavsett ålder så kan alla lära sig OCR.

OCR är en växande sport och är en del av Friidrottsförbundet och på väg in till OS 2028 i Los Angeles. I Sigtuna tränas det OCR på en egen bana ute vid Hällsboskolan. Man invigning av banan 16 juni klockan 17. Alla är välkomna hälsar Sigtuna OCR.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening