Obs! GenrebildFoto: Arkivbild

Märstaartist döms för narkotikabrott

En artist från Märsta döms för ringa narkotikabrott sedan han ertappats med narkotika i blodet.

Det var i somras som artisten ertappades i samband med en kontroll i Uppsala. Han hade narkotika på sig och efter kroppsbesiktning så kunde man konstatera att han hade narkotika i blodet. I rätten sa han att han brukat cannabis utomlands vilket dock inte kunde styrkas av rättsmedicinalverket och flygbiljetter. Artisten får betala dagsböter på totalt 9300 kronor.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.