Märsta IK ramlade ur Division 3 på lördagen efter 4-0-förlust.
Märsta IK hade möjlighet att hålla sig kvar i Divison 3 på lördagen genom att besegra IFK Uppsala. En seger hade med facit i hand get kvalplats. Men MIK föll med hela 4-0 mot Uppsala som istället höll sig kvar, Märsta slutar som nästjumbo på 23 poäng, tre upp till kvalplats som Vaksala knep efter sin seger med 2-1 några kilometer bort.
MIK låg under med 2-0 i paus och i andra halvlek punkterade Uppsala snabbt matchen med att göra två mål i 53 och 54:e minuten. Märsta har haft ett ungt lag i serien, så även under avgörandet på lördagen. Nu får man ta ny sats i trean och sikta på en återkomst till 2021. Därmed går även kommuninvånarna miste om ett lokalderby i trean mellan Märsta-FC Arlanda 2020.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.
Fotboll Rosersbergs IK besegrade Enköping United med 4–2 i säsongens näst sista omgång. Segern innebär att Rosersberg fortfarande har chans att vinna serien inför avslutningen nästa helg.
Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.