Resenärerna i kollektivtrafiken via Märsta station har minskat med hela 62 procent under pandemin visar data från Google.
Googles analyssiffror över hur människor rör på sig i Sigtuna kommun visar att antalet som passerar Märsta station minskat med 62 procent sedan pandemins start. En liten återhämtning i kurvan kunde skönjas strax före jul då fler passerade stationen men fortfarande var siffrorna nästan halverade jämfört med innan pandemin.
De tidigare så välbesökta parkerna i kommunen har också sett ett minskat antal besök, det kan dock ha att göra med det ogynnsamma vädret med regn och höstrusk. Just nu är besöken i parker en tredjedel färre än innan pandemin. Shopping och nöje har också minskat med en tredjedel. Matbutiker och apotek har minskat med 27 procent, arbetsplatserna har tappat var femte anställd då distansarbete ökat i kombination med att fler är arbetslösa i kommunen. Det som går på högvarv är bostäder som ökat med 26 procent.
Nyheter Fem personer har åtalats vid Jönköpings tingsrätt för smuggling av 32,8 kilo cannabis från USA, där försändelsen passerade Arlanda. Cannabis doldes i två träbord som skickats till ett småländskt byggföretag.
Nyheter På fredag den 13 mars startar totalförsvarsövningen Birger Jarl 26 i Stockholms län. Övningen pågår till den 19 mars och kommer delvis att genomföras i Sigtuna kommun.
Notiser Svea hovrätt skärper straffet för en man från Märsta som tidigare dömts för grov misshandel efter en våldsattack mot sin flickvän. Hovrätten ändrar rubriceringen till försök till mord och dömer mannen till drygt åtta års fängelse.
Blåljus Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.