Resenärerna i kollektivtrafiken via Märsta station har minskat med hela 62 procent under pandemin visar data från Google.
Googles analyssiffror över hur människor rör på sig i Sigtuna kommun visar att antalet som passerar Märsta station minskat med 62 procent sedan pandemins start. En liten återhämtning i kurvan kunde skönjas strax före jul då fler passerade stationen men fortfarande var siffrorna nästan halverade jämfört med innan pandemin.
De tidigare så välbesökta parkerna i kommunen har också sett ett minskat antal besök, det kan dock ha att göra med det ogynnsamma vädret med regn och höstrusk. Just nu är besöken i parker en tredjedel färre än innan pandemin. Shopping och nöje har också minskat med en tredjedel. Matbutiker och apotek har minskat med 27 procent, arbetsplatserna har tappat var femte anställd då distansarbete ökat i kombination med att fler är arbetslösa i kommunen. Det som går på högvarv är bostäder som ökat med 26 procent.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.