Foto: Sigtuna kommuj

Märsta på Minecraft

Delar av Märsta finns nu tillgängligt på Minecraft: - Anledningen till att vi har valt att lägga tid på det här är att visa vad vi på geodataenheten kan göra med tillgängligt kartmaterial och att väcka en nyfikenhet för vad geodata är och vad det kan användas till, säger Sigtuna kommuns Geodatachef Sonja Tegeback-Hjort.

Nu kan du röra dig i Märsta med Minecraft. Kommunen har gjort delar av Märsta tillgängligt i spelet, det rör sig om kommunhuset, Sätuna torg och Märsta station. Du behöver dock först ladda ner en zippad fil samt ha Minecraft Java Edition. Det är inte första gången Minecraft används i kommunen, tidigare har Sigtuna stadsängar utvecklat sitt nya bostadsområde med hjälp av spelet.

Läs mer om projektet här

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening