Märsta IK föll mot Procyon

Märsta IK förlorade mot Procyon i en het match i Division 3 Norra Svealand. Trots en stark insats och mål av Moses Weah Junior Hoffman och Troy Linnes räckte det inte för Märsta IK att komma ikapp.

Procyon mötte Märsta IK i en het match som slutade med en seger för Procyon med 4-2. Procyon tog ledningen tidigt i matchen när Zagros Ucar gjorde mål i den 12:e minuten. Märsta IK kämpade för att komma tillbaka, och precis innan halvtidsvilan reducerade Moses Weah Junior Hoffman genom att göra mål, vilket resulterade i en 2-1-ledning för Procyon.

I den andra halvleken fortsatte Procyon att vara effektiva framåt och utökade sin ledning. David Wallentinsson gjorde mål i den 39:e minuten, följt av Leonardo Novoa i den 48:e minuten och Erik Karlstrand i den 55:e minuten. Märsta IK svarade med ett mål av Troy Linnes i den 59:e minuten för att minska avståndet, men Procyon behöll sin försprång.

Matchen var intensiv med flera gula kort som delades ut. Märsta IK fick totalt sju gula kort, inklusive tränaren Philip Alocuh och lagledaren Allan Arenas. Procyon å sin sida fick fyra gula kort till sina spelare.

Efter förlusten tappar Märsta IK mark i tabellen och befinner sig nu på sjätte plats. Laget kommer att ha ett sommaruppehåll fram till den 3:e augusti när de tar emot Enköping på Midgårdsvallen.

Sammanfattningsvis vann Procyon matchen mot Märsta IK med 4-2. Trots en stark insats av Märsta IK lyckades Procyon hålla sin ledning och säkra segern. Märsta IK kommer att använda sommaruppehållet för att ladda om inför kommande matcher och försöka klättra i tabellen.

Denna text genererades med en textrobot

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening