Philip Alouch, tränare för P16, och Kristoffer Rydén, ordförande i Märsta IK
Märsta IK beklagar hetsig situation i ungdomsmatch
Märsta IK:s P00 anklagades för att ha hotat domare och spelare i Danmarks IF men det är ingen bild som tränaren Philip Alouch känner till: - Det var ingen våldsam situation och ingen har fått något slag alls, säger Philip till märsta.nu
I samband med en match mellan Märsta IK och Danmark i Uppsala ska det ha hettat till och efter matchen kände sig domaren Joel Moller hotat enligt Radio Upplands rapportering. Märstas tränare Philip Alouch säger dock att varken han eller Danmarks tränare känner igen bilden av att det skulle vara hotfullt: – Visst var det hetsigt men jag tackade domaren och pratade med honom efteråt också, jag har hört av mig i efterhand men han har inte svarat, säger Philip Alouch
Alouch tycker att det är en orättvis bild som framkommer i rapporteringen då både hans lag och förening tar ett stort ansvar för att barn och ungdomar ska uppfostras till respektfulla spelare: – De (Danmark) gick ganska hårt åt en av våra spelare och det slutade med att deras spelare fick rött kort. Vi har nolltolerans mot olämpligt uppträdande och det är inget som accepteras i föreningen. Vi har haft en del gula kort i föreningens lag den senaste tiden och kommer ta in en idrottspsykolog för att lära dem hantera att bli attackerade utan att behöva ge igen, fortsätter Alouch.
Märsta IK:s ordförande Kristoffer Rydén: – Det är inte ok att domare upplever situationen som hotfull, vi tar det vidare för att få grepp om helheten. Våra spelare blir utsatta och nu ska vi utbilda dem för att hantera det och inte tappa huvudet.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.
Fotboll Rosersbergs IK besegrade Enköping United med 4–2 i säsongens näst sista omgång. Segern innebär att Rosersberg fortfarande har chans att vinna serien inför avslutningen nästa helg.
Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.
Handboll Skånela IF har beviljats projektstöd från Allmänna arvsfonden för satsningen Skånela Drive In. Projektet startar den 1 januari 2026 och pågår i tre år.
Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Fotboll Förre sigtunabon Martin Qvarnmans Möller tar över FC Rosengård i Damallsvenskan. Han kommer närmast från ett uppdrag som tränare för U23-landslaget.