Här börjar Märsta Förenade arbetet med att transportera ut bergmassor från Förbifart Stockholm.Foto: Pressbild/Märsta Förenade

Märsta Förenade startar arbetet med Förbifart Stockholm

Märsta Förenade startade på måndagen sitt arbete med att transportera bort massor från bygget av Förbifart Stockholm.

I april tecknades kontraktet för Märsta Förenade-Forias del avseende transporter av massor från Förbifarten. Igår måndag startade arbetet som väntas pågå i princip dagligen i fyra års tid. Det handlar om etapp Johanneslund i Vällingby/Hässelby-området. Ca 15 bergstrailers kommer att arbeta i tvåskift tillsammans med VSM Entreprenad som sköter tulastningen. Totalt rör det sig om 4,5 miljoner ton tunnelberg som ska transporteras ut från den aktuella etappen. Johanneslund är en av sex etapper i Förbifart Stockholm.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.