Foto: Genrebild/Märsta Förenade

Märsta Förenade stärker miljöarbetet

Märsta Förenade har gått med i Nätverket Q3-Forum för hållbara transporter som ett led i att stärka sitt miljöarbete ytterligare.

Q3-Forum för hållbara transporter är ett nätverk med ca 100 medlemmar som nu Märsta Förenade gått med i. Forumet arbetar för hållbara transporter och enligt ett pressmeddelande från Märsta Förenade så är deltagandet en del i att ta ett större ansvar för de transporter som är knutna till uppdraget. Forumet arbetar med att underlätta för köpare att hitta leverantörer av hållbara transporter. Det kan röra sig om miljöanpassade drivmedel till trafiksäkerhet och arbetsmiljö. Q3 tillhandahåller även ett upphandlingsverktyg med krav på arbetsmiljö och trafiksäkerhet samt miljö vid transporterna. Man kan också få expertrådgivning kring hållbar transportupphandling.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening