Märsta Förenade och Kilenkrysset tecknade avtal om lokaler i RosersbergFoto: Kilenkrysset

Märsta Förenade flyttar till Rosersberg

Märsta Förenade flyttar ut ur sitt nybyggda huvudkontor på grund att att man växt ur dem.

Märsta Förenade byggde ett nytt huvudkontor nyligen men har redan växt ur det och det råder platsbrist enligt VD:n Mikael Andersson. Flytten kommer att ske under sommaren och vara helt klar till månadsskiftet juli/augusti. Fastigheten i Arlandastad kommer att fortsätta ägas av Märsta Förenade men kommer att hyras ut till ViaCon AB som även kommer att ta över lagret. Kontraktet med Kilenkrysset i Rosersberg löper i 10 år och de ska hyra två våningsplan om totalt 870 kvadratmeter.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening