OS-cyklisten Gustav Larsson ska öka förståelsen mellan cyklister och tung trafik. Foto: Pressbild/Märsta Förenade
Märsta Förenade anlitar OS-medaljör
Märsta Förenade fortsätter sin satsning inom cykelsporten för att öka förståelsen mellan tung trafik och cyklister. Det senaste är att man tecknat avtal med OS-medaljören Gustav Larsson.
Som en del i Märsta Förenades satsning på att synas bland cyklister har man dels tecknat upp sig för att vara med på Velothon Stockholm och nu senast att sponsra Gustav Larsson, OS-medaljör: – Vi vill absolut inte vara med om olyckor med cyklister. Våra fordon väger mellan 15 och 60 ton, och när dessa konfronteras med en cyklist som kanske väger 80-100kg så är det inga frågetecken om vem som drabbas värst, säger Niclas Larsered, kommunikationsansvarig på Märsta Förenade.
Olyckor mellan cykel och tung trafik Flera olyckor mellan tung trafik och cyklister har inträffat i Sverige de senaste året med dödlig utgång. Märsta Förenade har varit förskonade men som en del i det förebyggande arbetet vill man skapa gemenskap mellan de båda trafikantgrupperna. Gustav Larsson kommer att cykla i Märsta Förenades färger i samband med Velothon Stockholm. – Självklart vill jag vara med när det kommer till att öka respekten mellan lätt och tung trafik med cyklister! Tror att ömsesidig respekt och insikt att det alltid finns en människa bakom både styret eller ratten är viktigt! Även en cyklist kan vara lastbilschaffis, bilist eller tvärt om, säger Gustav Larsson som bland annat tog silver på OS i Peking 2008.
Näringsliv Arlandastad Group vill ta nästa steg mot en ny järnvägsstation i Arlandastad i samband med att EQT blir ny ägare till Arlanda Express. En dialog om stationen ska nu inledas.
Näringsliv Arlandastad Group har tecknat en avsiktsförklaring om att sälja mark där det finns rätt att bygga, så kallade byggrätter, i Arlandastad. Affären omfattar totalt 37 200 kvadratmeter och har ett värde på 186 miljoner kronor.
Näringsliv Elteknikföretaget Emil Lundgren AB etablerar sig i F60 Företagspark i Arlandastad efter att Arlandastad F60 AB tecknat ett nytt hyresavtal. Inflyttning planeras till våren 2027.
Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.
Näringsliv Apollo och flygbolaget Jettime har tecknat ett nytt tvåårigt avtal som innebär ökad chartertrafik från Stockholm Arlanda. Avtalet gäller från april 2026 till april 2028.
Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.
Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.
Näringsliv En klar majoritet av de största företagen i Sigtuna kommun redovisade positiva resultat i sina senaste bokslut, visar en sammanställning från Newsworthy.
Nyöppnat Delningsekonomin fortsätter att växa kring Arlanda. Nu inleder SR Rental ett samarbete med Freetrailer, vilket innebär att gratis släputhyrning blir tillgänglig för både privatpersoner och yrkesverksamma i Arlandastad.
Näringsliv Arlandastad F60 AB har tecknat avtal med Ramirent AB, som etablerar ett nytt kundcenter i F60 Företagspark. Lokalerna omfattar cirka 2 600 kvadratmeter, med möjlighet att placera större maskiner utomhus.
Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.
Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Näringsliv Bake My Day tar nästa steg i Arlandastad. Företaget har inlett ett samarbete med Lidl Sverige, vilket innebär att fler av deras produkter nu kommer levereras direkt från bageriet i Arlandastad.
Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.
Näringsliv En ny vinterinstallation har placerats på Märsta torg. Den består av en miniatyrstad med ljussatta hus, granar och sittplatser som ska skapa en trivsam miljö under vintersäsongen.
Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.
Näringsliv Antalet flygförbindelser i Stockholmsregionen har minskat med fyra procent mellan 2023 och 2025, enligt en ny rapport från Copenhagen Economics. Minskningen beror främst på färre avgångar från Bromma, Skavsta och Västerås, medan Arlanda nu står för 99 procent av regionens flygtrafik.