Märsta föll mot IFK Uppsala

Märsta IK föll i Division 3NS borta mot IFK Uppsala.

IFK Uppsala och Märsta IK ställdes mot varandra i en spännande Division 3 Norra Svealand-match där båda lagen kämpade för att säkra tre poäng. Matchen ägde rum på IFK Uppsalas hemmaplan och lockade till sig en publik som var redo för fotbollsspänning.

Matchen började med intensivt spel från båda lagen när de kämpade för att få kontroll över bollen och skapa målchanser. Det var IFK Uppsala som tog ledningen med 1-0 genom ett straffmål av Filip Cekol i den 28:e minuten. Märsta IK försökte svara på detta och skapade flera farliga situationer framåt, men lyckades inte utjämna ställningen innan halvtidsvilan.

Andra halvlek fortsatte i samma intensiva anda, och det var IFK Uppsala som utökade sin ledning till 2-0 genom Albin Eliasson i den 83:e minuten. Märsta IK gav inte upp och kämpade vidare för att komma tillbaka in i matchen. Deras ansträngningar belönades när John Drugge lyckades reducera IFK Uppsalas ledning till 2-1 i den 85:e minuten.

Trots en sista kraftansträngning från Märsta IK lyckades de inte komma ikapp och matchen slutade med en seger för IFK Uppsala med 2-1. En hårt kämpad match som visade på stor kämparglöd från båda lagen.

Mål:
IFK Uppsala: Filip Cekol (28′), Albin Eliasson (83′)
Märsta IK: John Drugge (85′)

Varningar:
Märsta IK: Calvin Almeida Yarjah (36′)

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.