Vincent MolénFoto: Nico van Dartel

Märsta BMX-cyklister på EM

Märsta BMX har två delade med i EM i Frankrike som startar under lördagen.

Vincent Molén och Jesper Wahlberg är med på EM i BMX som går i franska Besancon. Vincent och Jesper är med från start under lördagen med första start 14.00.
– Vi är en liten trupp som åkt ner till Frankrike men ack en så stark sådan. Alla cyklister har någon gång under året tagit sig till final/finaler under Europacupen så målen är högt satte för detta EM vilket jag tycker är fullt realistiskt. Vi har nu tränat några dagar på banan och alla cyklister ser riktigt starka ut. Det kommer bli långa dagar med mycket sol och hög värme så det gäller att hålla sig sval och få i sig mycket energi under hela dagen så kan detta gå riktigt bra, säger förbundskapten Johan Fransson.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.