Daniel Marmenlind som varit utlånad av Örebro till Vita Hästen i Allsvenskan lånas ännu en gång men denna gång till Skövde i Division 1.
Wingsfostrade Daniel Marmenlind som är en av de mest talangfulla svenska målvakterna startade säsongen på lån i Vita Hästen från Örebro. Där blev det sex matcher och ett målsnitt på 2,97. Nu blir det ny klubbadress i Skövde för att Daniel ska få speltid. Daniel har i år även en juniorlandskamp på meritlistan och är aktuell för JVM. I ett pressmeddelande från Skövde framgår att man är nöjda med att få Daniel till klubben: – Daniel är en framtidsman som Örebro HK tror mycket på och vi är tacksamma för att de ser Skövde IK som en lämplig klubb för hans fortsatta utveckling. Daniel är spelklar till lördagens hemmamatch mot Enköpings SK, kommenterar sportchefen Hans Ljunggren.
Sport Wings HC förstärker truppen inför kommande säsong i Hockeyettan med flera nya och återvändande spelare. Samtidigt får föreningen en ny ordförande efter årsmötet som hölls i juni.
Sport När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Sport Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
Sport Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.
Sport Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.