Foto: Privat

Marmenlind i juniorkronorna

Wingsfostrade Daniel Marmenlind har tagits ut till U20 landslaget som ska spela en fyrnationsturnering i Tjeckien.

Marmenlind som nyligen blev utlånad av sin klubb Örebro till Vita Hästen siktar på att bli en startspelare i Juniorkronorna. Uttagning till det laget pågår i samband med olika turneringar i höst. Först ut är fyrnationsturneringen i Tjeckien 26-28 augusti. Sverige kommer att möta Ryssland, Finland och Tjeckien. Han konkurrerar om startspaden med Adam Werner från Färjestad. Daniel har sedan tidigare 31 landskamper på meritlistan.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening