Marie Unander-Scharin ny ordförande för Centerpartiet
Centerpartiet i Sigtuna kommun har utsett Marie Unander-Scharin till ny ordförande. Det framgår av ett pressmeddelande från partiet.
Marie Unander-Scharin har en lång bakgrund inom både kommunalt arbete och civilsamhället. Hon är ledamot i kommunfullmäktige i Sigtuna samt i äldre- och omsorgsnämnden. Hon har tidigare varit verksam som rektor och förskolechef och har i över två decennier arbetat med förebyggande insatser för barn och unga, bland annat mot våld, droger och kriminalitet.
Hon har även varit ordförande för Kvinnojouren Sigtuna och har suttit i styrelsen för Unizon. Genom sitt engagemang i Sveriges Kvinnolobby har hon rapporterat frågor kopplade till kvinnofrid till Bryssel. Hon är också aktiv i Operation Kvinnofrid där hon representerar Storstockholm.
Bland tidigare insatser nämns att hon varit initiativtagare till Familjecentrum i Valsta och organiserat utbildningar i föräldraskap på SFI. Hon har ansvarat för nattvandringar, arbetat med myndighetsövergripande samarbeten samt hållit utbildningar i vägledande samspel för kommunens pedagoger.
Förutom det lokala engagemanget är hon även aktiv på nationell och internationell nivå i frågor om våld, kriminalitet och droger. Hon är dessutom nämndeman i förvaltningsrätten. Centerpartiet i Sigtuna kommun uppger att de ser fram emot att fortsätta utvecklingsarbetet under hennes ledarskap.
tips@marsta.nu