Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Marie medverkar i expertgrupp mot kvinnovåld

Marie Unander-Scharin, Kvinnojouren Sigtunas ordförande, befinner sig i Bryssel som en av Sveriges experter inom området mäns våld mot kvinnor.

Som en av Sveriges experter inom mäns våld mot kvinnor befinner sig Marie Unander-Scharin på Europaparlamentet i Bryssel för att delta i en expertisgrupp. Samtidigt firar svenska sexköpslagen som gör det olagligt att köpa sex 20 år på måndag.

Deltagarna i expertisgruppen medverkar inom Brussels Calls och den svenska ambassadören Per-Anders Sunesson beskrev för deltagarna hur lagen har gjort skillnad i Sverige.
– Vi pratar om prostitutionens verklighet runtom i Europa, och lyssnar till några av dem som är allra mest påverkade och vad de politiska svaren innebär som vi hittills fått, säger Marie Unander-Scharin, i ett mail till märsta.nu

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening