Marie Unander-Scharin som är styrelseledamot i Sveriges Kvinnolobby har valts in till European Women´s Lobby Observatory on Violence against Women: - Jag känner mig oerhört hedrad över denna utnämning och jag kommer att arbeta för att stärka och förbättra EWL:s arbete för att förebygga och stötta kvinnor, utsatta för mäns våld på lokal, regional, nationell och europeisk nivå, säger Marie Unander-Scharin till märsta.nu
Under många år har Marie Unander-Scharin arbetat lokalt och nationellt för Sveriges kvinnojourer. Hon är styrelseledamot i Sveriges kvinnolobby och i egenskap av den positionen har hon valts in som svensk representant i den europeiska sammanslutningen EWL Observatory som arbetar mot kvinnovåld i samhället, rapporterar Sveriges Kvinnohobby.
I EWL Observatory sitter representanter från 30 länder. Bland arbetsuppgifterna finns att synliggöra och förebygga mäns våld mot kvinnor och hur det motverkas på nationell och lokal nivå. – I syfte att bekämpa alla former av våld mot kvinnor finns EWL Centre on Violence against Women och EWL Observatory on Violence against Women. De arbetar för att återge kvinnorörelsens perspektiv i frågor om mäns våld mot kvinnor, berättar Marie för märsta.nu
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.