Marie Unander-ScahrinFoto: Insändarbild

Marie fortsätter kämpa mot mäns våld mot kvinnor

Marie Unander-Scharin (C) har valts in i styrgruppen för Operation Kvinnofrid.

Centerpartisten och sigtunabon Marie Unander-Scharin som har arbetat på europeisk nivå för att bekämpa kvinnovåld får nu ett prestigefullt uppdrag. Hon har valts in i styrgruppen för Operation Kvinnofrid som är en samverkansplattform mellan myndigheter i länet i syfte att arbeta långsiktigt för att motverka mäns våld mot kvinnor.

Operation Kvinnofrid leds av Länssyrelsen och det är Storstockholms styrelse som valt in Marie i styrgruppen. Uppdraget innebär att främja samverkan och utveckling så att kommunerna bättre kan nå sina mål om välfärd och service för medborgarna.
– Det här är ett arbete jag tar på största allvar och ser mycket fram emot att få bidra i ett så viktigt forum med frågor som jag arbetat med länge säger, Marie i ett uttalande.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening