Foto: Pressbild/Arbetsförmedlingen

Marginell minskning av arbetslösheten

Sigtuna kommun fortsätter att ha en av länets högsta arbetslöshet även efter en nedgång i januari.

Arbetslösheten i kommunen minskade något under januari, från 7,9 procent i december till 7,7 procent enligt siffror från SVT Stockholm. Bara tre andra kommuner har högre arbetslöshet, Järfälla, Botkyrka och Södertälje. Högst är arbetslösheten i Södertälje med 11,1 procent.

I jämförelse med grannkommunerna har Väsby 7,2 procent och Bro 6,9 procent. Länets lägsta siffra finns i Täby med 3,3 procent. Även Vallentuna har låg siffra med 3,7 procent. Länssnittet är 6,4 procent.
– Arbetslösheten ökar nu på bred front – både geografiskt och bland olika grupper av arbetslösa, säger Annika Sundén, analyschef på Arbetsförmedlingen, till SVT Stockholm.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.