Foto: Pressbild

Marginalla förändringar på bostadsmarknaden

Bostadspriserna ligger på en relativ oförändrad nivå det senaste kvartalet.

Trots coronapandemin ligger bostadspriserna på en oförändrad nivå det senaste kvartalet enligt Mäklarstatistik. 131 bostadsrätter såldes mellan april-juni till medelpriset 1,9 miljoner, en nedgång med 0,6 procent. På villasidan har 60 affärer skett till medelpriset 5,07 miljoner, där är nedgången 1,3 procent. Det senaste året har 232 villor förmedlats till medelpriset 4,8 miljoner, en uppgång med 1,2 procent.

Dock är nedgången kraftigare för bostadsrätter i kommunen det senaste året, 535 bostadsrätter har sålts till medelpriset 1,923 miljoner vilket är en nedgång med hela åtta procent.
– Nu efter fyra månader med Corona kan vi konstatera att bostadsmarknaden inte påverkats så dramatiskt som många befarade. Antal affärer ligger på ungefär samma nivå som förra året priserna har varit relativt stabila. Samtidigt har både utbud och efterfrågan svängt fram och tillbaka under våren och vi kan se helt olika tendenser för olika bostadstyper, säger Johan Engström, VD på Fastighetsbyrån.

Sommaren som normalt brukar vara en lågintensiv period har varit mer aktivt än vanlig. Bland annat kommer fler hem utifrån och vill spendera semestern hemma, något som kan leda till fler köp eller försäljningar.
– De som varit inne i marknaden länge och har en stabil ekonomi påverkas inte alls på samma sätt vilket avspeglas i den höga efterfrågan på villor och fritidshus, fortsätter Johan Engström, VD Fastighetsbyrån.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening