Marcus Svartserud släpper nytt och vill fylla Farbror BlåFoto: Insändarbild
Med på Marcus spelningar är vännen Anna P:son.Foto: Insändarbild

Marcus vill fylla Blå med nytt album i bagaget

Sigtunabon Marcus Svartserud släpper nytt album igen och planerar spelning i Sigtuna: - Jag och min musikervän Anna P:son ska ha en livespelning på Farbror Blå i Sigtuna, säger Marcus till märsta.nu

Marcus Svartserud släpper sitt fjärde album ”Ord tankar och demoner” samt spelar på Farbror Blå i Sigtuna 1:a juni tillsammans med musikervännen Anna P:son.
– Albumet är väl i stort sett en förlängning av förra ”Lova mig is”-albumet, med texter ur livet, mitt eget och andras, berättar Marcus.

Finns på Spotify
”Ord tankar och demoner” kommer bara att finnas digitalt, tanken var att den skulle släppas på Spotify 1:a juni men blir försenat. Singeln ”Bryr mig inte alls” finns redan på Spotify och mottagandet har varit bra enligt Marcus. Marcus och Anna kommer att spela på flera olika småscener runt om i landet men några definitiva datum är inte spikade:
– Vi har en del preliminära spelningar tillsammans, samt flera bröllop och privata tillställningar. Men några exakta datum för livescenerna har vi inte ännu, förutom 1:a juni på Farbror Blå, där vi hoppas på fint väder och massor av folk, hälsar Marcus.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening